21 marca

21 marca kojarzy się nam z rozpoczęciem kalendarzowej wiosny. Tego dnia obchodzony jest również Światowy Dzień Zespołu Downa oraz Dzień Kolorowej Skarpetki. Celebruje się te święta po to, by uświadomić wszystkim, że osoby z zespołem Downa mają takie same potrzeby jak osoby pełnosprawne.

Oczekują szacunku, tolerancji i akceptacji. Uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do akcji promującej wymienione święta. Przyszli do szkoły w kolorowych skarpetkach nie do pary, okazując w ten sposób symboliczne wsparcie osobom dotkniętym ciężka chorobą Downa. Data Światowego Dnia Zespołu Downa nie jest przypadkowa: wada genetyczna powodująca zespół Downa związana jest z występowaniem w 21. parze trzeciego chromosomu – stąd 21 marca. Natomiast kolorowe skarpetki nie do pary stały się symbolem Światowego Dnia Zespołu Downa z powodu kształtu chromosomu.